FAQ - Spotlight sada na bielenie zubov

 Často kladené otázky:

Ako často by som mal/a opakovať proces bielenia zubov?

Frekvencia používania bieliacich pásikov záleží výhradne na vašich stravovacích návykoch, t.j. koľko kávy, červeného vína, čaju atp. konzumujete. Zvyčajne je odporúčané opakovanie celého procesu každých 6 mesiacov, s doplnením medzi-použitia na obdobie 5 dní, každé 3 mesiace.

Mám na zuboch enamel/korunku. Budú bieliace pásiky účinkovať?

Nie, bieliace pásiky nebudú účinné, keďže estetické prvky sú vyrábané z porcelánu. Bieliaci systém Spotlight bieli prirodzené zuby. Pri osádzaní koruniek/enamelu, sa farba prispôsobuje okolitým zubom. Ako starneme, prirodzené zuby mierne tmavnú, takže bielenie každých 6 mesiacov vaše zuby zosvetlí bližšie k povrchu porcelánu.

Môžem použiť bieliace pásiky keď mám enamel/korunky, vybieli ich to?

Áno, bieliace pásiky môžete použiť, avšak pásiky vybielia iba vlastné zuby, nie porcelán.

Môžem používať bieliace pásiky keď som tehotná?

Nie, používať bieliace pásiky počas tehotenstva alebo dojčenia nie je odporúčané, môžete ale používať bieliacu pastu.

Spôsobí používanie bieliacich pásikov vyššiu citlivosť zubov?

Nie, vo všeobecnosti nezvýšia. Môže sa tak stať pri bielení, ktoré používa vyšší obsah peroxidu vodíka. Oprávnenie na ich používanie v EÚ majú iba stomatológovia. Prípadne produkty, ktorých voľný predaj je v rámci EÚ zakázaný z dôvodu vysokého obsahu peroxidu vodíka. Spotlight obsahuje iba povolený limit (do 0,01%) peroxidu vodíka. S takýmto zložením pásikov môžete mať pocit, že ste mali nejakú aktívnu zložku na zuboch ale nezvyšuje ich citlivosť.

Fungujú bieliace pásiky?

Áno, produkt Spotlight obsahuje peroxid vodíka, pri ktorom je klinicky preukázané, že bieli zuby.

Ktorý bieliaci pásik patrí na ktorý rad zubov?

Dlhší bieliaci pásik patrí na horný rad zubov, kratší pásik patrí na dolný rad zubov.

Ako aplikujem/odstraňujem bieliace pásiky?

Bieliace pásiky sú v zapečatenom vrecku. Pred aplikáciou vysušíme zuby od prebytočných tekutín a slín. Pásiky postupne odlepíme od fólie a lepivou časťou pritlačíme na povrch zubov. Fólie sú flexibilné, takže po pritlačení prstom/nechtom kopírujú tvar zubov. Bieliaci materiál na pásikoch je adhézny. Pri odstraňovaní pásikov je preto treba pevne chytiť pásik na okraji a s primeranou silou postupne odlepiť pásik. Po odstránení pásika ostane na zuboch zvyšok bieliacej zmesi, ktorú následne umyjete priloženou bieliacou zubnou pastou. (pásiky aplikujte na zuby, ďasná by nemali byť prelepené – prebytočná fólia sa dá zahnúť/zastrihnúť)

 Môžem používať bieliace pásiky cez noc?

Nie, pásiky sú navrhnuté na použitie počas 1 hodiny denne po dobu dvoch týždňov.

Môžem používať bieliace pásiky na zuboch s permanentným zubným strojčekom?

Nie, pásiky musia byť aplikované na prirodzené zuby bez cudzích elementov.

Po použití bieliacich pásikov mám na zuboch biele škvrnky. Prečo?

Tieto biele miesta sa na zuboch vyskytujú prirodzene a počas procesu bielenia môžu byť dehydrované a teda zvýraznené. Je to bežný stav. Je odporúčané používať bieliace pásiky vo večernom čase s tým, že do rána tieto biele škvrnky zmiznú.

Môžem použiť tieto bieliace pásiky ak mám skutočne citlivé zuby?

Áno, bieliace pásiky Spotlight boli špecificky navrhnuté pre ľudí s citlivými zubami. Nastavená úroveň peroxidu vodíka zabezpečí, že vaše zuby sú bielené postupne a bezpečne.

Môžem používať bieliace pásiky ak mám Invisalign?

Áno, bieliace pásiky môžete používať 1 hodinu, pokiaľ si svoje vyrovnávače Invisalign vyberiete von.

Použil som bieliace pásiky Spotlight a moje zuby sa nevybielili, potrebujem druhé balenie?

V závislosti na požadovanom konečnom výsledku, niektorí ľudia môžu potrebovať druhé balenie. Uistite sa, že používate bieliacu zubnú pastu a ústnu vodu spolu s bieliacimi pásikmi. Pre optimálny výsledok, vyhnite sa fajčeniu, čaju, vínu, káve a jedlám so sýtou farbou, (viď. časť „ako sa stravovať počas bielenia zubov“).

Koľko balení bieliacich pásikov môžem použiť za sebou?

Ak potrebujete použiť druhé balenie, môžete tak urobiť. Následne dopĺňať jeden alebo dva krát týždenne s 1h balíčkom. Záleží to od stravovania a životného štýlu jednotlivca.

Ako často by som mal/a opakovať bielenie s bieliacimi pásikmi po ukončení bieliaceho 14 dňového cyklu?

Jeden alebo dva krát týždenne. 1 balíček/1h.

V akom veku môžem začať používať bieliace pásiky?

Bieliace pásiky sú určené pre ľudí starších ako 18 rokov. Mladší môžu používať bieliacu zubnú pastu.

Mám citlivé ďasná, môžem používať bieliace pásiky?

Áno, pásiky sú navrhnuté pre ľudí s citlivými zubmi alebo ďasnami. Sledujte citlivosť vašich ďasien, ak sú príliš citlivé, skúste používať pastu pre citlivé zuby.

Čo sa stane ak budem mať bieliace pásiky na zuboch dlhšie ako hodinu?

Vzhľadom na bezpečné množstvo peroxidu vodíka v pásikoch, prekročenie stanoveného času v rozumnej miere nemá negatívne účinky na stav zubnej skloviny.

Dosiahnem lepší výsledok ak nechám pásiky pôsobiť dlhšie ako hodinu?

Výrobca stanovil dobu pôsobenia bieliacich pásikov na 1 hodinu. V prípade, že pásiky ostanú na zuboch dlhšie, napr. 1,5 hodinu, je možné pozorovať mierne intenzívnejší výsledok. Odporúča sa dodržiavať čas stanovený výrobcom čo je 1 hodina.

Môžem používať bieliacu pastu ako bežnú zubnú pastu?

Áno, môžete ju používať ako vašu bežnú pastu, keďže obsahuje fluorid, ktorý pomáha prevencii proti zubnému kazu. Obsahuje všetko, čo potrebujete na ochranu pred bežnými problémami so zubmi spolu s bielením.

Ako často by som mal/a používať bieliacu zubnú pastu?

Dva krát denne, ráno a večer.

Môžem používať zubnú pastu spolu s bieliacimi pásikmi alebo až po 2 týždňovom používaní pásikov?

Je odporúčané používať bieliacu zubnú pastu ako časť bežnej starostlivosti o chrup. Počas a aj po skončení používania bieliacich pásikov, keďže pasta zlepšuje a udržiava výsledky bielenia.

Mám citlivé zuby a chcem si ich vybieliť, bude bieliaca zubná pasta postačovať?

Bieliaca zubná pasta obsahuje aktívnu bieliacu zložku peroxid vodíka rovnako ako bieliace pásiky. Ak je vašim cieľom vybieliť zuby o niekoľko odtieňov, je odporúčané použiť najskôr bieliace pásiky (aktívne pôsobenie je dlhšie ako pri používaní zubnej pasty). Následne môžete používať pastu na udržiavanie dosiahnutých výsledkov.

Prečo obsahuje bieliaca pasta fluorid?

Fluorid je preukázaná zložka zubných pást, ktorá aktívne znižuje degradáciu zubov. Používanie fluoridu dva krát denne preukázalo zastavenie počiatočných kazov a prevenciu proti ďalšiemu kazeniu zubov. Používanie zubných pást s obsahom fluoridu je odporúčané zubnými lekármi v prípravkoch určených pre orálnu starostlivosť.

Je k dispozícii aj pasta bez fluoridu?

Nie, aktuálne je v ponuke len pasta s obsahom fluoridu keďže ten má pozitívny vplyv na ochranu zubov.

V akom veku môžu deti používať bieliacu zubnú pastu?

Používanie bieliacich produktov je odporúčané osobám starším ako 18 rokov.

Z čoho sú vyrobené modré čiastočky/perličky ktoré sa nachádzajú v bieliacej zubnej paste?

Perličky sú vyrobené z hydratovaného oxidu kremičitého.

 

 

Ako sa stravovať pred a počas bielenia zubov?

Ak začínate s procesom bielenia zubov je vhodné dodržiavať určité pravidlá stravovania. Prirodzené zuby časom podliehajú sfarbeniu vplyvom rôznych jedál a nápojov. Týka sa to najmä nápojov ako káva, červené víno, rôzne ovocné šťavy, čaje a iné farebné limonády. Taktiež potraviny ako cvikla, sójová omáčka, čučoriedky, farebné cukrovinky ale aj tabak a iné.

Odporúča sa vyššie uvedené potraviny a nápoje nekonzumovať niekoľko dní pred bielením (2-4 dni), počas 14 dní bielenia a následne ďalšie dni (4-6) po bielení. Dodržiavanie týchto odporúčaní pomôže v procese bielenia k lepším výsledkom. Ideálne je piť bezfarebné tekutiny. Prípadne môžete na pitie využiť slamku alebo si po konzumácii týchto jedál umyť zuby.