FAQ - Minoxidil

 

Na čo sa používajú výrobky obsahujúce minoxidil?

Prípravky s minoxidilom sú klinicky overené liečivá bez predpisu na podporu rastu a obnovy vlasov u mužov a žien.

Ako fungujú liečivá s minoxidilom?

Pri dedičnom vypadávaní vlasov spôsobuje kombinácia faktorov ako dedičnost, hormóny a vek postupné zmenšovanie alebo miniaturizáciu niektorých folikulov pokožky hlavy. To spôsobuje skrátenie cyklu rastu vlasov. Postupom času, keď sa fáza aktívneho rastu vlasov skracuje, fáza odpočinku sa predlžuje. Nakoniec, sa môže rast vlasov zastaviť úplne. Mechanizmus účinku Minoxidilu pôsobí čiastočným zväčšením vlasových folikulov a obrátením procesu miniaturizácie. Zväčšovaním miniaturizovaných folikulov sa predlžuje rastová fáza vlasového cyklu, čím sa vlasy stávajú dlhšie a silnejšie. S viacerými folikulami v rastovej fáze súčasne, je možné vidieť lepšie pokrytie pokožky hlavy.

Aký je rozdiel medzi formou tekutou a penovou?

Obe formy obsahujú 5% účinnej látky minoxidil, s jediným rozdielom že pena sa jednoduchšie aplikuje na pokožku hlavy a je veľmi ľahko vstrebateľná.

Aké sú najčastejšie vedľajšie účinky produktov obsahujúcich minoxidil?

Niektorí ľudia môžu pociťovať suchú, svrbiacu pokožku hlavy a podráždenie (častejšie u roztoku ako u peny). Ak sa pri používaní produktov obsahujúcich minoxidil objavia nežiaduce chĺpky na tvári, zvyčajne zmiznú, keď sa používanie lieku preruší.

Existujú nejaké lieky, ktoré sa môžu vzájomne ovplyvňovať pri používaní produktov obsahujúcich minoxidil?

Podľa našich vedomostí v súčasnosti neexistujú žiadne známe lieky ktoré majú interakciu spojenú s liekmi podávanými orálne a použitím produktov obsahujúcich minoxidil. Výrobky s minoxidilom nesmiete používať, ak používate iné lokálne lieky na pokožku hlavy.

Aká je doba použiteľnosti produktov s minoxidilom pre mužov?

Doba použiteľnosti roztoku je 3 roky a peny 2 roky.

Ako rýchlo môžem očakávať výsledky?

Výsledky sa môžu prejavovať už po 2 mesiacoch ale garantovaná účinnosť je najmenej od 4 mesiacov. Vaše výsledky a úspech môžu závisieť od správnej aplikácie a dávkovania: nezabudnite aplikovať penu s minoxidilom dvakrát denne, každý deň, priamo na pokožku hlavy. Ak po 4 mesiacoch nevidíte žiadne výsledky, poraďte sa so svojím lekárom.

Existuje spôsob ako zistiť, že produkty s látkou minoxidil fungujú?

Existuje niekoľko príznakov, ktoré vám dávajú najavo, že produkty s minoxidilom účinkujú na Vašich vlasových folikulách. Napríklad počas prvých niekoľkých týždňov užívania môže dôjsť k dočasnému zvýšeniu úbytku vlasov. Toto je dobré znamenie a znamená, že nový rastový cyklus začína a staršie chĺpky, ktoré ste stratili, robia cestu novým zdravým. Nakoniec sa objaví rast nových. To je povzbudzujúce a znamená, že produkty s minoxidilom v skutočnosti stimulujú opätovný rast  a zvrátia postup vypadávania vlasov. Nezabudnite, že nie každý reaguje na tieto produkty individuálne a výsledky sa budú líšiť. Ak vypadávanie vlasov pretrváva aj po 2 týždňoch, prestaňte výrobok používať a poraďte sa so svojím lekárom.

Práve som začal používať produkty obsahujúce Minoxidil a všimol som si, že moja strata vlasov sa zvýšila. Je to typické?

Tieto produkty stimulujú vlasové folikuly, aby prešli z fázy pokoja do fázy rastu. Preto nie je nezvyčajné pozorovať dočasné zvýšenie vypadávania počas prvých 2 týždňov pomocou týchto prípravkov. Vyskytuje sa to u niektorých ľudí, pretože nové vlasy vytláčajú staršie chĺpky, keď sa vlasový folikul posúva do rastovej fázy. Je to porovnateľné k strate detských zubov, kedy je potrebné vytvoriť priestor pre dospelé zuby. Toto zvýšenie vypadávania je len dočasné a malo by ustúpiť v priebehu niekoľkých týždňov s pokračujúcou liečbou. Vezmite prosím na vedomie, že ak zvýšené vylučovanie trvá dlhšie ako 2 týždne, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, aby ste vylúčili ďalšie možné zdravotné problémy.

Čo môžem očakávať od nanovo narastúcich vlasov, ako budú vyzerať?  

Produkty Kirkland a Rogaine napomáhajú rastu vlasov, ktoré sú zdravšie a silnejšie. Aj keď najskorší rast vlasov, ktorý vidíte, môže byť mäkký a mdlý, ďalšia liečba vytvára nové vlasy s rovnakou konzistenciou ako ostatné vlasy na pokožke hlavy.

Ako dlho mám pokračovať v používaní produktov obsahujúcich minoxidil?

Dedičná strata vlasov je celoživotný stav, ktorý si vyžaduje nepretržité používanie produktov obsahujícich minoxidil. Urobte z neho súčasť každodennej rutiny - rovnako ako čistenie zubov. Aplikujte priamo na pokožku hlavy - dvakrát denne, každý deň.

Čo sa stane, ak prestanem používať produkty s minoxidilom?

Na udržanie opätovného rastu vlasov je potrebné ďalšie používanie produktov s minoxidilom. Ak ich prestanete používať, normálny proces vypadávania vlasov začne znova. Pravdepodobne stratíte svoje novo narastené vlasy do 3 až 4 mesiacov a budete vyzerať tak, ako ste vyzerali pred použitím týchto produktov. Takže budete chcieť, aby sa produkty Rogaine či Kirkland stali súčasťou vašej každodennej rutiny.

Ako dlho môžem používať produkty obsahujúce minoxidil?

Klinické štúdie nepresiahli 48 týždňov. Neexistujú však žiadne obmedzenia, ako dlho môžete používať produkty Rogaine či Kirkland. Nepretržité používanie je nevyhnutné na zvýšenie a udržanie opätovného rastu vlasov, alebo opätovné zastavenie vypadávania vlasov.

Môžem pri používaní produktov s minoxidilom stále používať svoje bežné pomôcky na styling, ako napríklad lak na vlasy alebo gél?

Pri používaní produktov Rogaine alebo Kirkland sa môžete riadiť bežným postupom starostlivosti o vlasy. Najprv by ste však mali aplikovať produkt s minoxidilom a počkať na jeho vyschnutie pred použitím prípravkov na styling.

Aký typ šampónu mám používať?

Pri používaní produktov s minoxidilom môžete pokračovať so svoju bežnou starostlivosťou o vlasy. Ak je však pokožka hlavy suchá a šupinatá, alebo sú vlasy nadmerne mastné, odporúčame použiť jemný, alebo šampón určený na tieto problémy.